Judoka Daniel Natea, eliminat în optimile de finală la categoria plus 100 kg, la JO de la Rio

natea2 1

ACTUALIZARE 17:30 - Daniel Natea (24 de ani) a debutat în grupa D, cu tailandezul Kunathip Yea-On, pe care l-a învins prin ippon după doar un minut şi jumătate.

În optimile de finală, sportivul tricolor s-a duelat cu uzbekul Abdullo Tangriev, vicecampion olimpic în 2008. Tangriev a punctat primul prin waza-ari, iar apoi a urmat şi ippon în ultimele secunde, iar Daniel Natea a fost eliminat din competiţia olimpică.

Luptele din recalificări, semifinalele şi finalele pentru medalii vor avea loc vineri seară, începând cu ora 21:30.

Pentru Daniel Natea, locul 6 mondial la categoria sa, a fost prima participare la Jocurile Olimpice, el având în palmares tot în acest an medalia de bronz la Campionatul European de la Kazan.

La feminin, România a încheiat fără medalie, după ce Monica Ungureanu a fost eliminată în primul tur (48 kg), iar Andreea Chiţu (52 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg) au cedat în recalificări în luptele pentru medalia de bronz.

Astfel, România a încheiat participarea olimpică în competiţia de judo fără medalie.

În optimile de finală, sportivul tricolor îl va întâlni pe câştigătorul din disputa Derek Sua (Samoa) şi Abdullo Tangriev (Uzbekistan).

Pentru Daniel Natea, locul 6 mondial al categoriei sale, este prima participare la Jocurile Olimpice, el având în palmares tot în acest an medalia de bronz la Campionatul European de la Kazan.