Amicalul România - Albania, scor final 1-0. Raţ marchează al doilea gol pentru Naţională. Răzvan Burleanu şi Mircea Sandu, prezenţi în tribune

roalb

Echipa naţională a României a disputat sâmbătă seară un meci amical cu Albania, în Elveţia, la Yverdon-les-Bains. Singurul gol al meciului a fost marcat cu puţin înainte de fluierul final. Marcator: Răzvan Raţ, care a trimis mingea în poarta albaneză în minutul 83. Este al doilea gol marcat pentru Naţională de fundaşul stânga.

Foto Digisport.ro

În minutul 83, Răzvan Raţ a marcat singurul gol al partidei. Fundaşul stânga a tras către poarta albanezilor, Berisha a respins, Maxim a reluat atacul şi a deviat către acelaşi Raţ, care a marcat.

Prima sa reuşită la Naţională datează din 2004, când România a învins Germania într-un amical cu 5-1, pe stadionul Giulești.

Circa 5000 de spectatori au asistat la primul meci amical al României în Elveția, pe Stade Municipal din Yverdon-les-Bains, scrie Digisport.ro. Doar circa 20 dintre cei prezenți erau fani ai echipei României.

Cu zece minute înainte de fluierul de start a venit în tribune şi fostul preşedinte al Federației Române de Fotbal, Mircea Sandu, care s-a aşezat la mare distanţă de Răzvan Burleanu, succesorul său la vârful forului.

În minutul 40, Marica şi Grigore au ratat pe rând ocazia de a deschide scorul, portarul Berisha opunându-se de fiecare dată. Aceasta, după ce Agolli a încercat să-l surprindă cu un şut de la distanță pe Tătăruşanu, mingea trecând însă pe lângă bară.

În minutul 2, Nicoliţă a primit cartonaşul galben pentru un fault comis asupra lui Agolli.

ECHIPELE DE START

România: 12. Tătăruşanu - 4. Cr. Manea, 21. Dr. Grigore, 6. Chiricheş, 3. Raţ - 5. Bourceanu, 18. Pintilii - 16. Nicoliţă, 7. Chipciu, 20. Maxim - 9. Marica.

Rezerve: 1. Pantilimon - 2. Măţel, 8. Lazăr, 10. Cr. Tănase, 11. C. Matei, 13. Vătăjelu, 15. Mitrea, 17. V. Găman, 19. Rusescu, 22. Fl. Tănase, 23. S. Lung jr.

Selecționer: Victor Pițurcă.

Albania: 1. Berisha - 2. Lila, 6. Curri, 5. Cana, 7. Agolli - 20. Kace, 8. Abrashi - 3. Lenjani, 11. Vila, 9. Kapplani - 16. Cikalleshi.