Meciul Simona Halep – Svetlana Kuznetsova, întrerupt la 5-4 pentru româncă, se va relua vineri, la 04:00

GettyImages-simona halep la sydney cu umbrela CROP 1

Semifinala de la Sydney, dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova a început cu o întârziere de 4 ore și 40 de minute din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra orașului australian.

Halep, principala favorită a turneului, a început cu stângul meciul cu Kuznetsova (30 ani, 25 WTA), pierzându-și serviciul. Românca a reușit imediat un break la zero, iar apoi a preluat conducerea cu 2-1. Kuznetsova a câștigat trei ghemuri la rând, desprinzându-se la 4-2, dar Halep a recuperat spectaculos, după ce s-a consultat cu antrenorul Darren Cahill și după o scurtă întrerupere cauzată de ploaie, trecând în avantaj, 5-4, în urma a trei ghemuri consecutive.

Ploaia le-a jucat feste organizatorilor în continuare, astfel că partida dintre numărul 2 WTA și sportiva din Rusia a fost întreruptă la scorul de 5-4 pentru Halep în primul set. Kuznetsova urma la serviciu.