Steaua – FC Basel, 1-1. Tatu a înscris primul gol pentru steliști în această ediție de Liga Campionilor

152544 152544 tatarusanu

Actualizare: În urma rezultatelor din această seară, clasamentul grupei E este următorul:

1. Chelsea 6p 8-2
2. Schalke 6p 4-3
3. FC Basel 4p 3-3
4. Steaua 1p 1-8

În celălalt meci, Schalke 04 a fost învinsă acasă de Chelsea, scor 0-3.

Minutul 90+3: Fluier final. Steaua - FC Basel, scor 1-1.

Minutul 88: GOOOL STEAUA! Tatu egalează. Brazilianul a marcat din șase metri, la colțul scurt.

Minutul 87: Înlocuire la oaspeți, Ajeti îi ia locul lui Die.

Minutul 79: Fault al lui Szukala, iar stelistul vede cartonașul galben.

Minutul 75: A dous schimbare la elvețieni, a intrat Elneny și a ieșit Streller.

Minutul 73: Tatu trimite peste poartă din punctul de 11 metri, din centrarea lui Adi Popa.

Minutul 68: Prima schimbare la FC Basel. A ieșit Sahari, accidentat, a intra Xhaka.

Minutul 65: Georgievski vede cartonașul galben după ce l-a luat pe sus pe Safari.

Minutul 63: Sommer scoate şutul puternic al lui Filip, apoi Kapetanos reia din poziţie de ofsaid.

Minutul 59: Ultima schimbare făcută de Reghecampf, Pintilii se accidentează și este înlocuit de Filip.

Minutul 57: Latovlevici a ratat șansa egalării pentru Steaua, după ce nu și-a făcut mingea de șut din prima în careul mic.

Minutul 55: A doua schimbare la Steaua, iese Stanciu și intră Tatu.

Minutul 48: FC Basel a deschis scorul. Diaz a înscris dintr-un șut cu boltă, după ce a profitat de o eroare a lui Latovlevici.

Minutul 46: A fost reluată repriza secundă. Prima schimbare la Steaua, Kapetanos îi ia locul pe teren lui Piovaccari.

Minutul 45: Pauză, scor 0 - 0.

Minutul 39: Ocazie mare de gol pentru Basel. Stocker șutează, Szukala deviază, mingea lovește bara porții lui Tătărușanu.

Minutul 37: Latovlevici execută o lovitură liberă de la 29 de metri, însă mingea trece pe lângă bara laterală a porții.

Minutul 35: Tănase are trimis un șut din 16 metri la colțul scurt, însă mingea este respinsă și intră în posesia elvețienilor.

Minutul 30: După o acțiune personală, Safari a trimis balonul în plasa laterală a lui Tătărușanu.

Minutul 27: Tănase a tras, din partea dreaptă, de la marginea careului, dar Sommer a prins.

Minutul 22: Al doilea galben pentru FC Basel, văzut de celălalt fundaș central, Kay Voser.

Minutul 19: Tănase este faultat de Schar, care vede galben. Stanciu centrează spre careul advers, dar Sommer reține balonul.

Minutul 17: Stanciu șutează puternic peste transversala lui Sommer.

Minutul 12: Georgievski a evitat golul, după ce a respins cu capul, din 5 metri, peste poartă.

Minutul 10: Streller a șutat slab din 16 metri, Tătărușanu nu a avur probleme să rețină mingea.

Minutul 1: A început meciul Steaua - FC Basel. Roș-albaștrii au început în forță și au obținut un corner încă din primul minut.

Campionii României vin după două eșecuri usturătoare suferite în primele două partide, 0-3 cu Schalke, la Gelsenkirchen, și 0-4 cu Chelsea, la București, dar au șansa acum de a demonstra că nu sunt cei mai slabi participanți din actuala ediție a UCL.

Antrenorul roș-albaștrilor, Laurențiu Reghecampf, a promis că jucătorii vor avea o altă atitudine contra elvețienilor și că vor face acum ceea ce n-au pus în practică nici cu nemții, dar nici cu englezii.

Dacă în privința echipei de start nu sunt probleme, în schimb bucureștenii sunt apăsați de statistică, care spune că ei niciodată n-au câștigat meciul al treilea din faza grupelor.

Nici în privința atmosferei care va fi pe Arena Națională veștile nu sunt încântătoare pentru steliști. Până ieri la prânz se vânduseră aproximativ 30.000 de bilete, dar organizatorii speră că până la ora de start a partidei numărul acestora va crește considerabil.

Nu numai pentru Steaua acest meci este crucial. Și elvețienii și-au propus să câștige. Mai mult, ei văd în Steaua momentul ideal pentru a-și mai trece în clasament șase puncte, după cum a spus Murat Yakin, antrenorul celor de la Basel.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tănase - Piovaccari

Rezerve: Niţă, Chipciu, L. Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Safari - Diaz, Serey Die, F. Frei - Salah, Streller, Stocker

Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio

Antrenor: Murat Yakin

Arbitru: Matej Jug
Asistenţi: Matej Zunici, Roland Brandner

Clasamentul grupei E

Partida Steaua - FC Basel este transmisă, de la 21:45, de Digi Sport 1 și în format  LIVE TEXT pe digi24.ro.