Lovitura lui Roger Federer care demonstrează că imposibilul nu există

federer cilici wimbledon

Roger Federer se calificase în sferturile de finală fără emoţii şi fără să piardă vreun set. Însă partida cu Marin Cilic a început prost pentru campionul care în august va împlini 35 de ani. Croatul de 27 de ani, cap de serie numărul 9, a câştigat primele două seturi. Federer a revenit, a salvat trei mingi de meci şi s-a calificat în semifinale cu 6-7(4), 4-6, 6-3, 7-6(9), 6-3. Partida, care a durat 3 ore şi 17 minute, a fost plină de lovituri spectaculoase, cele mai multe dintre ele reuşite de Roger Federer. În primul set, la 4-4, pe serviciul croatului, elveţianul a reuşit imposibilul. Cu spatele, din săritură, a returnat un lob al lui Cilic. Lovitura apare la secunda 12 a rezumatului meciului, publicat pe contul de youtube al turneului şi care a strâns peste 275.000 de vizualizări.