BC Timişoara, înfrângere şi obiectiv ratat

bct

Cu presiunea unui meci de „totul sau nimic”, ”leii” din Banat au început timid partida cu Energia Rovinari. Iar oaspeţii i-au taxat încă din debut. 0-6, 2-10 şi 12-26 – a crescut sistematic diferenţa pe tabelă. ”Leii” s-au trezit în sfertul doi şi au recuperat aproape tot ecartul până la pauză.

A fost 40-42, iar sfertul trei i-a adus pe alb-violeţi pentru prima oară în avantaj. Pentru puţine momente însă. Oaspeţii au fost mai puternici sub panou, iar gazdele au fost lipsite de precizie la aruncările de la distanţă, astfel încăt au fost nevoite să ducă o cursă de urmărire până la final.

Jovanovic şi Conley şi-au ţinut echipa în joc, însă aportul coechipierilor a fost mediocru. Energia s-a impus cu 85-78 şi îşi continuă cursa pentru play-off. Pentru BC Timişoara mai rămân numai şansele de pe hârtie.

reporter: Ionuţ Suciu