BC Timişoara n-a reușit minunea: a fost eliminată din Cupa României

bct 3

Zlatko Jovanovic a fost vioara întâi pentru BC Timişoara, în debutul partidei cu CSM Oradea. Trei aruncări consecutive din spatele „căciulii” au creat un avantaj de opt puncte pentru leii din Banat şi l-au forţat pe Cristian Achim să ceară time-out. Oradea a suplimentat marcajul la „Atomic Zlatko” şi a strâns pe tabelă, dar speranţele gazdelor au rămas vii până la pauză.

S-a intrat la cabine cu 39-36, dar partea a doua a fost a oaspeţilor. Superiori în ceea ce priveşte forma fizică, bihorenii au preluat conducerea la finalul sfertului trei şi nu au mai cedat-o până la final. CSM Oradea s-a impus cu 77-70 şi a întrerupt şirul prezenţelor lui BC Timişoara în Final Four-ul Cupei.

Cu 21 de puncte, Jovanovic a fost cel mai bun marcator al întâlnirii. Conley a avut 16 puncte şi 9 recuperări, în timp ce Gacesa a contribuit cu 11 puncte şi opt recuperări. De la oapeţi, Franklin şi Dillon au reuşit câte 16 puncte.

reporter: Ionuţ Suciu
operator: Mihai Pop
editor web: Călin Țenche