Desfășurare de forțe pe străzile Timișoarei, pentru derbiul orașului. CFR - ASU Poli Timișoara 0 - 4

suporteri ASU POli Timisoara 5
suporteri ASU POli Timisoara 1

Scorul a fost deschis în minutul 31 de Popoviciu, de la ASU Poli Timișoara, cu un șut direct din 30 de metri în vinclul porții adverse. Obrejan a majorat diferența șapte minute mai târziu, după ce a profitat de o bâlbâială a defensivei feroviare și a înscris din careul mic. A fost 0-3 la pauză pentru că fundașii CFR au greșit flagrant în minutul 43 și i-au pasat lui Făgețan care, rămas singur cu portarul Rain, a îndeplinit o simplă formalitate.

După pauză, ASU Poli Timișoara și-a intensificat atacurile, dar Vucea a ratat o buna oportunitate. L-a răzbunat Birău, care a închis tabela în minutul 63. Până la final s-a mai remarcat doar portarul Politehnicii. Paul Burtic a fost înlocuit în minutul 77: a sărit gardul la suporteri și a preluat rolul șefului de galerie!

ASU Poli Timișoara s-a distanțat în fruntea clasamentului, după ce principalele urmăritoare, Gătaia și Ghiroda, s-au anihilat reciproc, 1-1, pe terenul Progresului.

Reporter: Ionuț Suciu
Operator: George Ștefăniță
Editor web: Călin Țenche