CH Poli Timișoara a reuşit să întrerupă seria de şapte înfrângeri consecutive! 21-17 cu Bucovina Suceava

CH Poli

Oaspeţii au controlat primele 15 minute şi a fost nevoie de o serie de şase goluri consecutive ale bănăţenilor, pentru ca balanţa să se încline în cealaltă direcţie. De la 4-5 s-a făcut 10-5, iar Poli n-a mai cedat conducerea pe tabelă, în ciuda numeroaselor greşeli pe faza poziţională, atât pe atac, cât şi pe apărare, dublate de trei aruncări de la 7 metri ratate.

Suceava a reuşit să se apropie chiar şi la un singur gol diferenţă în debutul reprizei secunde, dar cele 13 intervenţii ale lui Stănescu au păstrat liniştea în tabăra gazdă.

CH Poli Timișoara urcă pe locul şapte în clasament, la egalitate cu Steaua şi cu două lungimi peste Baia Mare şi Reşiţa, iar etapa viitoare se deplasează pe terenul lui CSM Bucureşti, grupare care nu a acumulat decât patru puncte în ediţia actuală de campionat.

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche