Elena Lasconi, după decizia Curții de Apel: „Am curaj să fac dreptate. Nu putem să ne batem joc de democrație”

Data actualizării: Data publicării:
Elena Lasconi
Elena Lasconi, președinta USR. Foto: Profimedia Images

Președinta USR, Elena Lasoni, a reacționat imediat după ce Curtea de Apel București a decis astăzi că partidul nu-i poate face campanielui Nicușor Dan. USR contestase decizia BEC care interzicea partidului să îi facă campanie candidatului independent la alegerile prezidențiale.

„Am curaj să fac dreptate și s-a văzut și în acest caz. Adevărul a fost de partea mea. Nu a fost o luptă ușoară, dar a fost una necesară. Pentru mine, pentru oamenii care cred în mine și pentru valorile democratice pe care le apăr. Nu putem să ne batem joc de democrație, mai ales nu în USR, un partid care s-a născut din stradă, din atâta speranță și luptă pentru statul de drept”, a spus Lasconi, potrivit unui comunicat al USR.

„Nu sunt singură și nu voi fi niciodată, atâta timp cât ne dorim aceleași lucruri pentru România”, a mai spus spus președinta USR.

Lasconi a subliniat că își continuă campania pentru alegerile prezidențiale din 4 mai.

„Această decizie nu este doar o reparație morală, ci și un semnal clar că dreptatea poate fi făcută în România atunci când ai curaj și nu te abați de la principii”, a conchis Elena Lasconi.

Elena Lasconi a cerut instanței să constate că doar Congresul USR are autoritatea de a schimba sau revoca un președinte al partidului și că deciziile politice și legale ale USR pot fi asumate doar de către președintele ales. Ea a mai solicitat instanței să constate nulitatea demersurilor făcute de Biroul Național în numele partidului, inclusiv contestația depusă împotriva deciziei BEC care interzicea USR să facă campanie pentru un alt candidat decât cel oficial.

Curtea de Apel București a respins, joi, cererea USR de a anula decizia BEC. Pe 12 aprilie, Biroul Electoral Central a decis că USR nu poate face campanie pentru alt candidat la prezidențiale. Decizia a fost luată după o sesizare depusă de AUR. Biroul Electoral Central a mai dispus înlăturarea unor materiale de propagandă ale USR pentru Nicuşor Dan, de pe o platformă socială.

Preşedinta USE este în conflict deschis cu ceilalţi lideri ai partidului, după ce aceştia au decis să îi retragă sprijinul în campanie şi să îl susţină pe Nicuşor Dan.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum speli o pilotă din puf acasă fără să o strici. Metoda folosită de hoteluri
Digi FM
Dan Negru nu a avut niciodată prieteni la serviciu. Prezentatorul TV rupe tăcerea
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Celia a divorțat după 13 ani de căsnicie: „Am încercat să fiu de casă, dar m-am pierdut pe mine”
Film Now
Teyana Taylor, după ce a fost criticată pentru reacțiile entuziaste de la Oscar 2026, deși a ratat premiul...
Adevarul
„Nici măcar nu ne-au văzut dronele”. Cum au învins ucrainenii forțele NATO, în timpul unor exerciții militare...
Newsweek
Ministrul muncii, mesaj pentru 2.800.000 pensionari. Avem 1.000.000.000 lei în plus pentru pensii în aprilie
Digi FM
Marius Lulea, despre ruptura de George Simion și un posibil atac al Rusiei: „O națiune mică nu trebuie să...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când este echinocțiul de primăvară 2026. De ce ziua nu este, totuși, perfect egală cu noaptea
Digi Animal World
Motivul pentru care câinii își înclină capul când vorbești cu ei. Explicația oferită de un medic veterinar
Film Now
Adevărul din spatele rochiei extravagante purtate de Demi Moore la Premiile Oscar. Apariția actriței a...
UTV
Megan Fox a întors toate privirile la petrecerea premiilor Oscar 2026