Antifrauda a descoperit un prejudiciu de aproape 15 milioane de lei la o firmă de pază. Peste 1,5 milioane de ore de muncă, nedeclarate
Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF a anunțat marți, 9 iunie, că a descoperit un prejudiciu de aproape 15 milioane de lei la o companie de pază și protecție din București, în urma unui control care a scos la iveală diferențe semnificative între orele de muncă facturate clienților și cele declarate autorităților fiscale.
Potrivit instituției, societatea ar fi prejudiciat bugetul general consolidat cu 14,9 milioane de lei, reprezentând contribuții sociale și impozit pe veniturile din salarii, fără a înregistra în totalitate veniturile obținute prin utilizarea forței de muncă în cadrul activității de pază și protecţie.
Peste 1,5 milioane de ore de muncă, nejustificate
În cadrul verificărilor, inspectorii antifraudă au comparat numărul total de ore lucrate și facturate către clienți cu datele raportate prin declarațiile fiscale (D112).
Analiza a evidențiat o diferență de peste 1,5 milioane de ore de muncă nejustificate și nedeclarate.
17 milioane de lei retrași în numerar
Inspectorii au constatat că aproximativ 17 milioane de lei încasați de societate de la clienți au fost retrași în numerar de reprezentantul firmei prin avansuri de trezorerie care nu au fost justificate ulterior.
„Suma totală de 17 milioane lei încasată de la clienți a fost ridicată în numerar de reprezentantul societății controlate prin acordarea de avansuri de trezorerie pe care nu le-a justificat niciodată ori prin utilizarea sumelor din casieria societății fără a evidenția în registrul de casă preluarea acestora.
La data controlului a fost constatată lipsa din casierie a unei sume de 4,4 milioane lei. Prin această metodă, societatea și-a creat o resursă financiară informală pe care o putea utiliza pentru plata ‘la negru’ a drepturilor de natură salarială, fără îndeplinirea obligațiilor fiscale”, explică reprezentanții.
Sesizare penală și amendă de peste 1 milion de lei
În timpul verificărilor, compania înregistra și obligații fiscale restante către stat de peste 6 milioane de lei.
„Având în vedere că faptele constatate întrunesc condițiile de tipicitate ale unei infracțiuni de evaziune fiscală, respectiv existența obligației legale de reținere, declarare și plată a impozitelor și/sau contribuțiilor sociale, vor fi sesizate organele de urmărire penală competente.”
Totodată, societatea a fost sancționată contravențional cu o amendă de peste 1,16 milioane de lei pentru încălcarea prevederilor privind disciplina financiară a operațiunilor de încasări și plăți în numerar.
Te-ar putea interesa și Platforma e-Licitații ANAF a adus peste 18 milioane de lei la buget în primele două luni de la lansare