Drumul Expres Focșani-Brăila intră în linie dreaptă. O asociere de firme românești se va ocupa de realizarea lucrării
O asociere de companii românești vor realiza Drumul Expres Focşani-Brăila după ce au câștigat licitația aferentă.
În cadrul licitației organizate de Compania Naţională de Investiţii Rutiere (CNIR) s-a remarcat oferta depusă de Asocierea SA&PE Construct - Spedition UMB - Tehnostrade - Arcada Company, care propune un buget de 4,29 miliarde lei (fără TVA).
„Obiectivul de infrastructură va avea 73,5 km şi va fi realizat într-un singur lot, cel mai lung tronson de drum de mare viteză construit printr-un singur contract în România”, anunță ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Ciprian Şerban, pe pagina sa de Facebook.
Durata contractului este de 6 luni pentru proiectare şi 36 de luni pentru execuţie. Proiectul include:
- 57 de poduri şi viaducte,
- 6 noduri rutiere (inclusiv legătura cu A7 şi Podul de la Brăila),
- două parcări,
- un spaţiu de servicii cu benzinărie şi zonă de alimentaţie publică.
Finanţarea este asigurată prin Programul Transport 2021-2027 şi Bugetul de Stat.
Drumul expres va asigura conexiunea dintre Autostrada Moldovei (A7), Podul peste Dunăre de la Brăila, Drumul Expres Brăila-Galaţi, dar şi legătura spre Tulcea şi Constanţa.
Potrivit CNIR, contractul poate fi semnat dacă în termen de 10 zile nu se depun contestaţii.
„Acest obiectiv a devenit cel mai lung tronson de drum de mare viteză care va fi construit în cadrul unui singur contract. Antreprenorul, un consorţiu cu experienţă solidă, va putea deschide circulaţia pe tronsoane funcţionale independent. Este un proiect foarte bine pregătit, cu elemente noi respectând angajamentele sociale, de mediu şi de inovare", a declarat directorul general al CNIR, Gabriel Budescu.