ANAT: Turismul românesc are nevoie de consolidare și promovare. Incomingul rămâne singurul segment în creștere
Turismul românesc ar trebui să intre într-o etapă de consolidare în contextul unei economii care încetinește, iar autoritățile ar trebui să sprijine sectorul prin măsuri de promovare și politici care să stimuleze cererea, a declarat luni, 1 iunie, vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT), Adrian Voican.
Potrivit reprezentantului industriei, colaborarea între operatorii din turism și dezvoltarea organizațiilor de management al destinației (OMD) ar putea contribui la creșterea competitivității sectorului și la o promovare mai eficientă a destinațiilor turistice din România.
Adrian Voican a arătat că sectorul privat și autoritățile locale ar trebui să colaboreze mai strâns pentru promovarea destinațiilor turistice, în condițiile în care în România funcționează în prezent aproape 40 de organizații de management al destinației.
Potrivit acestuia, nivelul de dezvoltare al acestor structuri diferă de la o regiune la alta, unele beneficiind de bugete și mecanisme de promovare, în timp ce altele sunt încă la început de activitate.
Reprezentantul ANAT a subliniat că în ultimii ani au fost realizate investiții importante în infrastructura turistică, inclusiv în hoteluri și facilități de cazare din categorii superioare, în mai multe zone ale țării, precum stațiunile balneare, litoralul, Valea Prahovei, Maramureș sau Bucovina.
Industria atrage atenția asupra impactului reducerii voucherelor de vacanță
Vicepreședintele ANAT a reluat tema voucherelor de vacanță, afirmând că diminuarea acestui instrument de sprijin poate avea efecte asupra pieței turistice interne pe termen mediu și lung.
Declarațiile vin în contextul dezbaterilor privind eficiența și viitorul programului de vouchere de vacanță, care în ultimii ani a reprezentat una dintre principalele surse de stimulare a turismului intern.
Potrivit lui Voican, sectorul are nevoie de predictibilitate și de măsuri care să susțină consumul turistic, fie prin menținerea unor forme de sprijin pentru vacanțele interne, fie prin politici care să atragă mai mulți turiști străini în România.
Diaspora ar putea contribui mai puțin la turismul intern
Reprezentantul ANAT a mai arătat că românii din diaspora ar putea avea o contribuție mai redusă la turismul intern în acest an, pe fondul încetinirii economice din mai multe state europene.
Potrivit acestuia, economii importante pentru comunitățile românești din străinătate, precum cele din Italia, Spania sau Marea Britanie, traversează o perioadă de creștere economică mai slabă, ceea ce poate influența deciziile de consum și de călătorie.
Unul dintre principalele semnale pozitive evidențiate de industria turismului este evoluția turismului de incoming, respectiv a vizitatorilor străini care aleg România ca destinație.
Potrivit lui Adrian Voican, acesta este singurul segment care a înregistrat creștere în 2025 și în prima parte a anului 2026.
În acest context, reprezentanții industriei solicită intensificarea acțiunilor de promovare externă pentru atragerea turiștilor străini și valorificarea potențialului României pe piețele europene.
Bugetul pentru promovare s-a majorat
Potrivit declarațiilor vicepreședintelui ANAT, bugetul destinat promovării turistice ar urma să fie majorat în 2026.
Acesta a precizat că suma alocată promovării depășește 5 milioane de euro, comparativ cu aproximativ 2 milioane de euro în anii anteriori.
Industria consideră că resursele suplimentare ar trebui direcționate către campanii de promovare în piețele externe cu potențial ridicat pentru România și către proiecte regionale dezvoltate împreună cu alte destinații din Europa Centrală și de Sud-Est.