Autostrada Moldovei: 5.000 de oameni lucrează pe șantierele A7 dintre Adjud și Pașcani. Când va fi dat spre circulație

Bianca Bâlu Data publicării: Data actualizării:
A7
Sursa: Irinel Ionel Scriosteanu / Facebook

Constructorul român UMB a mobilizat aproximativ 5.000 de muncitori pe șantierele Autostrăzii Moldovei (A7), pe sectorul cuprins între Adjud și Pașcani, în încercarea de a respecta termenele asumate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), anunță luni, 1 iunie, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, care susține că ritmul lucrărilor s-a accelerat semnificativ odată cu îmbunătățirea condițiilor meteorologice.

„Constructorul român a turat motoarele la maximum, profitând în sfârșit de vremea bună care s-a lăsat mult așteptată. Mobilizarea este impresionantă, fiind implicați în proiect circa 5.000 de oameni”, a transmis oficialul.

Potrivit datelor prezentate de Ministerul Transporturilor, pe șantierele A7 sunt turnate zilnic între 10.000 și 15.000 de tone de asfalt, în timp ce alte 4.000 - 5.000 de metri cubi de beton sunt folosite pentru construcția viaductelor și a structurilor de pe traseu.

În total, lucrările aflate în desfășurare însumează aproximativ 120 de kilometri de autostradă între Adjud și Pașcani.

Oficialii susțin că progresul este vizibil de la o săptămână la alta, iar în prezent șantierele avansează într-un ritm care permite câștigarea a aproximativ un punct procentual la fiecare două zile.

Miza: respectarea termenelor din PNRR

Accelerarea lucrărilor are o miză importantă: păstrarea finanțării europene prin PNRR.

Horațiu Cosma afirmă că autoritățile și constructorul au întâlniri săptămânale pentru monitorizarea progresului și rezolvarea eventualelor blocaje.

Potrivit acestuia, planul de lucru este stabilit, resursele sunt alocate, iar statul își asumă plata la timp a lucrărilor și sprijinirea șantierelor în perioada decisivă care urmează.

Obiectivul Guvernului este ca în vara acestui an circulația pe A7 să ajungă până la Roman, iar până la sfârșitul anului autostrada să fie extinsă până la Pașcani.

Cum arată stadiul lucrărilor

Cel mai avansat segment este lotul Domnești Târg - Răcăciuni, unde lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 98%.

O porțiune de aproximativ 17 kilometri este deja deschisă circulației din decembrie 2025, iar întregul lot de aproape 39 de kilometri este programat pentru deschidere în iunie 2026.

Pe lotul Răcăciuni - Bacău, stadiul fizic este de 73%, iar Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) estimează finalizarea în luna august.

Pe sectorul Bacău - Pașcani, lucrările se află la aproximativ jumătate din execuție:

  • Săucești - Trifești: 51,5% realizat;
  • Trifești - Gherăești: 48% realizat;
  • Mircești - Pașcani: 51% realizat.

Primele două loturi sunt programate pentru deschidere în august 2026, iar segmentul Mircești - Pașcani este estimat pentru luna decembrie.

Vezi și Autostrada Moldovei A7 avansează spre Bacău. Când se va deschide circulația pe tronsonul Adjud - Bacău

Avertisment privind riscul pierderii fondurilor europene

În paralel, Asociația Pro Infrastructură avertizează că există un risc semnificativ de pierdere a finanțării europene dacă sectorul Adjud Nord - Săbăoani, cu o lungime de aproximativ 96 de kilometri, nu va fi finalizat până la 31 august 2026.

Organizația amintește că termenele contractuale inițiale, stabilite pentru noiembrie 2025, au fost deja depășite și atrage atenția că o accelerare excesivă a lucrărilor pentru respectarea termenului PNRR ar putea afecta calitatea execuției.

Potrivit asociației, finalizarea la timp a tronsonului este posibilă doar prin menținerea unei mobilizări maxime și a unui ritm susținut de lucru.

Patronul grupului UMB, Dorinel Umbrărescu, a declarat anterior că sectorul Adjud – Săbăoani, cu o lungime de aproximativ 95 de kilometri, va fi finalizat până la 31 august 2026.

Pentru ultimii 27 de kilometri până la Pașcani, termenul asumat este 22 decembrie 2026.

Autostrada Moldovei este unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură finanțate prin PNRR și are rolul de a conecta regiunea Moldovei la rețeaua națională de autostrăzi.

Te-ar putea interesa și Vești bune de pe Autostrada A8: CNIR a predat amplasamentul lotului Sărățeni-Joseni. Ce presupune această etapă