Organizație de mediu: Marile companii petroliere au provocat daune economice de aproape cinci trilioane de euro
Nota de plată a crizei climatice globale se ridică la aproape cinci trilioane de euro, potrivit unei analize realizate pentru Greenpeace de către specialiști de la Universitatea Delaware și Universitatea Stanford. Raportul estimează costurile economice generate de emisiile de dioxid de carbon ale celor mai mari șase companii de combustibili fosili: OMV, ExxonMobil, Chevron, Shell, BP și TotalEnergies.
„Potrivit unei noi analize în domeniul costului social al carbonului (SCC), pregătită pentru Greenpeace de către profesorul James Rising de la Universitatea Delaware și Dr. Lisa Rennels de la Universitatea Stanford, daunele economice cauzate de emisiile de dioxid de carbon asociate cu șase corporații de combustibili fosili, OMV, ExxonMobil, Chevron, Shell, BP și TotalEnergies, se ridică la uriașa sumă de aproape 5 trilioane de euro (€4.71 trilioane).
OMV e responsabilă pentru 102 miliarde de euro. Estimarea e o reprezentare a pagubelor economice de acum și din viitor, ca urmare a emisiilor de la doar 6 mari companii de petrol și gaze timp de 10 ani, de la semnarea Acordului de la Paris (2015)”, se arată într-un comunicat de presă al Greenpeace România, emis vineri, 24 octombrie.
Organizația de mediu mai menționează că „taxarea companiilor din industria combustibililor fosili poate juca un rol esențial: îi trage la răspundere pe marii poluatori pentru daunele provocate, pune presiune economică pe investitori și acționari pentru a schimba direcția și grăbește renunțarea la combustibilii fosili. În același timp, aduce fonduri importante la bugetul de stat, bani care pot fi folosiți pentru a sprijini tranziția către surse regenerabile, refacerea comunităților afectate și susținerea celor mai vulnerabili din societate”.
Până la publicarea acestui material, companiile menționate în comunicatul Greenpeace nu au răspuns solicitării DigiEconomic pentru un punct de vedere.