Cine va fi primar în Deveselu, dacă câștigătorul la alegerile locale din 2020 a murit

Data actualizării: Data publicării:
Primarul din Deveselu a câștigat un al treilea mandat desi a murit
Cine va fi primar în Deveselu, dacă câștigătorul la alegerile locale din 2020, Ion Aliman, a murit

Primarul comunei Deveselu, din Olt, Ion Aliman, mort în 17 septembrie, din cauza COVID-19, a câștigat alegerile locale 2020. Oamenii au mers cu lumânări la mormântul acestuia, imediat după ce numărătoarea parțială a voturilor l-a adat câștigător.

Potrivit unor surse politice, Ion Aliman a adunat 1.020 de voturi din 1.600 valabil exprimate.

Primarul comunei Deveselu, din Olt, Ion Aliman, candidat PSD pentru un nou mandat, a fost confirmat cu COVID-19 în data de 4 septembrie, a fost internat la Spitalul suport COVID din Caracal, dar pentru că starea sa de sănătate s-a deteriorat, a fost transferat la Spitalul Colentina din Capitală. Aici a murit, în 17 septembrie.

Pentru că a murit în timpul campaniei electorale, el nu a putut fi scos de pe buletinele de vot. De altfel, presa locală a scris că lui Aliman i s-a făcut în continuare campanie în comună.

Cetățenii comunei l-au votat să le fie primar, deși Aliman este mort.

În Deveselu se vor organiza alegeri parțiale. Până atunci, viceprimarul social-democrat va avea atribuțiile de primar interimar.

Citiți și:

Comuna în care alegătorii l-au votat pe primarul mort de COVID. Localnică: Pe dânsul l-am votat noi, ţinem mereu de dânsul

Editor : Georgiana Marina

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
România schimbă radical piața second-hand: limită de două mașini pe an și reguli dure pentru importuri
Digi FM
Răzvan l-a învins, dar Mircea Lucescu l-a sărutat pe creștet. Povestea momentului tată-fiu, care a emoționat...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Groza, picioare tonifiate și talie de invidiat în costum de baie. Apariția din Maldive a stârnit un...
Film Now
David Duchovny, cum nimeni nu l-a mai văzut. Cu perucă blondă și ruj roșu aprins, îmbrăcat în haine de...
Adevarul
Decese și dispariții misterioase în rândul savanților legați de programe clasificate ale SUA. Al nouălea om...
Newsweek
Se schimbă vârsta standard de pensionare. Când ieși la pensie în funcție de anul în care te-ai născut?
Digi FM
Pur și simplu a îngenuncheat în fața sicriului lui Mircea Lucescu: "A fost darul lui Dumnezeu pentru fotbal"
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce Paștele ortodox și cel catolic au de cele mai multe ori date diferite? Explicația pe înțelesul tuturor
Digi Animal World
A plătit 600 de lire la veterinar, crezând că pisica ei e bolnavă. Ce a aflat a doua zi a lăsat-o fără cuvinte
Film Now
Cum arată a patra soție a lui Steven Seagal, o balerină mongolă care i-a dăruit al șaptelea copil. Poze rare...
UTV
Mircea Lucescu și soția lui sunt împreună de 60 de ani și s-au cunoscut la cantina facultății. „A fost...