JO 2016 | Handbal feminin. România câștigă meciul cu Spania și își păstrează șansele de calificare

Data publicării:
nationala handbal feminin romania GettyImages-588142660

 

 Foto: Gulliver/GettyImages

LIVE TEXT AICI

La 10 minute de la începerea partidei, România are în față trei goluri. Este 6-3. Diferența s-a redus însă la doar un punct după încă 10 minute. La pauză scorul este 13-11 pentru România.

La trei minute după începerea reprizei a doua, România reușește să se distanțeze la patru goluri: 15-11. Apoi, cu un om în plus, diferența crește la cinci goluri: 16-11. Încă un gol: 17-11!

Jucătoarele din Spania au momente foarte bune, recuperează din diferență: 17-14.

După zece minute din a doua repriză, scorul era 18-15, apoi diferența se reduce la două goluri: 18-16, apoi doar la un gol: 18-17. 

Este egalitate: 18-18! Jocul româncelor parcă nu mai merge, de minute bune nu le-a mai ieșit niciun atac.

Este 18-19! Spania preia conducerea, pentru prima oară de la începutul partidei. Imediat, România restabilește egalitatea 19-19.

Cristina Neagu este eliminată două minute. Înscrie România: 20-19!

Sunt momente dramatice. Cu cinci minute înainte de încheierea partidei, este egalitate: 20-20.

România reușește apoi să preia conducerea: 22-21.

Mai sunt trei minute. România reușește să se distanțeze la două goluri: 23-21, apoi la trei goluri: 24-21! Și fluier final! România păstrează șanse de calificare. Urmează meciul cu Norvegia.

Duminică, în ultima etapă, România se va duela cu campioana olimpică en-titre, Norvegia (22:40).

Primele patru clasate în fiecare din cele două grupe se vor califica în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, unde se va juca încrucişat şi eliminatoriu pentru semifinale.

Echipa de handbal feminin a României a participat doar de trei ori la Jocurile Olimpice: prima dată la ediţia din 1976, când a obţinut şi cea mai bună clasare – locul 4, iar apoi la ediţiile din 2000 şi 2008, când a încheiat pe aceeaşi poziţie, 7.



După eşecurile cu Angola, 19-23, şi Brazilia, 13-26, şi victoria contra Muntenegrului, 25-21, Cristina Neagu şi compania înfruntă în această seară Spania într-o partidă în care au o singură variantă pentru a păstra şanse reale de calificare în sferturile turneului olimpic: victoria.

Ibericele au două victorii şi o înfrângere până acum în grupa A de la Rio. Au învins Muntenegru, 25-19, şi Brazilia, 29-24, şi au pierdut împotriva Norvegiei, cu 24-27.

„Pentru mine, Spania este Germania din handbalul masculin. Este o echipă care niciodată nu cedează. Sunt nişte luptătoare şi de aici şi porecla pe care o au - guerreras”, a prefaţat partida preşedintele FRH, Alexandru Dedu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Digi FM
Ce avere avea Rodica Stănoiu. Fosta ministră a Justiției încasa două pensii și deținea mai multe proprietăți
Pro FM
Câți copii are Ricky Martin. Doi dintre ei au 17 ani și par să fie atrași de industria divertismentului
Film Now
Rob Reiner și fiul său, Nick, s-ar fi certat la petrecerea lui Conan O’Brien, cu câteva ore înainte de...
Adevarul
O pensionară este obligată să restituie 60.000 de euro după ce a încasat două pensii simultan, vreme de două...
Newsweek
Ministrul Muncii anunță un ajutor la pensie în 2026. Ar putea fi singurul pentru milioane de pensionari
Digi FM
Sylvie din „Emily in Paris” a făcut furori pe covorul roșu în Franța. Philippine Leroy-Beaulieu, șic în...
Digi World
Beneficii surprinzătoare ale bradului natural în casă. De ce este o variantă ecologică mai prietenoasă decât...
Digi Animal World
Haos la 10.000 de metri altitudine. Un șobolan a fost surprins plimbându-se liber într-un avion
Film Now
Cum arată partenera ideală, în opinia lui Orlando Bloom. Ce a răspuns când a fost întrebat dacă preferă „o...
UTV
Antonia rupe tăcerea după un coșmar medical. O procedură de mărire a feselor făcută acum opt ani a dus la...