Reforma din Sănătate a ajuns la final. Astăzi sunt anunțate schimbările

Data publicării:
eugen nicolaescu mediafax

Ministrul s-a întâlnit în teritoriu cu reprezentanţi ai sistemului de Sănătate şi a încercat să îi convingă că măsurile care se vor aplica de anul viitor le vor aduce numai lucruri bune. Jumătate dintre aceste dezbateri s-au desfăşurat în timp ce sindicaliştii pichetau sediul Ministerului Sănătăţii.

Este vorba despre patru proiecte de lege la care se lucrează de 9 luni, abia astăzi ele vor fi făcute publice. E greu de spus dacă vor schimba în bine situația. Sigur este că în privința salarizării medicilor problemele nu sunt rezolvate, dar în privința pachetului minim de servicii am putea asista la cea mai importantă schimbare din 1998 încoace.

Printre schimbările importante, statul va spune că nu mai poate plăti serviciile medicale în forma în care sunt acum. Își va restrânge competențele, din asigurare statul va acoperi doar o parte din servicii. Vor rămâne gratuite medicina de familie, cea preventivă, serviciile de urgență, anumite servicii din policlinică și din spital.

Aceste proiecte vor ajunge și în Parlament.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Ce se știe despre influencerul cu „cap de pasăre” care cucerește internetul: „Medicii nu se așteptau să...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Delia când renunță la hainele largi. Fanii, impresionați de apariția artistei: „Ești o păpușă!”
Film Now
Christina Applegate, diagnosticată cu scleroză multiplă, ar fi fost internată în spital. Ce se știe despre...
Adevarul
Cine e bărbatul care a lăsat pacienții fără oxigen la Spitalul Pantelimon: s-a întors să fure a doua oară în...
Newsweek
Dezamăgire pentru un pensionar care a avut 3.500 lei salariu. Ce pensie infimă primește? Cum se face calculul?
Digi FM
Ce au descoperit medicii în stomacul unui bărbat internat cu dureri abdominale groaznice: „Era acolo de 20 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Cum arată Gabriela Spanic în 2026, la 52 de ani. Actrița, despre cel mai greu moment: „Au încercat să mă...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...