BASCHET. Aproape de titlu

BASCHET PLOIESTI-1

Oaspeţii s-au distanţat rapid în startul partidei, iar prahovenii au marcat doar un coş în primele trei minute. Conduse cu nouă puncte, gazdele au recuperat din diferenţă şi au încheiat primul sfert cu trei puncte in minus. Campionii en-titre au trecut în avantaj până la pauza mare, când scorul era 45 la 41.

Mureşenii au reuşit să preia din nou conducerea în sfertul al treilea, însă ploieştenii au fost mai puternici pe final. Timp de mai bine de jumătate din ultimul sfert, ambele echipe au înscris doar două puncte. Revenit în echipa ardelenilor după ce a trecut testele medicale, Filip Adamovic a reuşit 12 puncte. Lituanianul lui CSU Ploieşti, Marius Runkauskas, a fost însă cel mai bun jucător al partidei, cu 20 de puncte, 4 recuperări şi 4 pase decisive.

S-a încheiat 81 la 67 pentru CSU Ploieşti, care conduce cu 2 la 0 la general. Prahovenii pot deveni campioni pentru a 11-a oară în istorie dacă se impun pe terenul rivalilor, duminică, în direct la Digi Sport 2, de la ora 19:00.