BASCHET. Gaz Metan, învinsă la Ploieşti

SPORT BASCHET MEDIAS

82 la 68 şi campionii en-titre sunt de neoprit în competiţia internă. Campionii de la CSU Ploieşti şi-a luat revanşa în faţa baschetbaliştilor de la Gaz Metan, într-o restanţă din etapa a 14-a a Ligii Naţionale. Dacă în meciul tur s-au văzut învinși, prahovenii au fost de neoprit de această dată.

Gazdele au profitat de problemele medieşenilor, care au făcut deplasarea cu doar nouă jucători valizi. În primul sfert, CSU Ploiesti şi-a creat un avantaj de două puncte, iar până la pauză s-a distanţat, 43-33.

Şi după revenirea de la cabine jocul a continuat într-o singură direcţie. Mohammed a impresionat şi, cu un total de 29 de puncte, i-a adus o victorie liniştită echipei din Ploieşti. A fost 82-68 pentru echipa lui Arnautovic, rezultat care poate conta decisiv pentru medieşeni, care sunt la un pas de a rata accederea în play-off.