BASCHET. Pas cu dreptul în Cupă pentru Gaz Metan Mediaş

BASCHET MEDIAS 240913

Gazdele au avut un prim sfert mai bun şi şi-au asigurat un avantaj de şapte puncte. Până la pauza mare, baschetbaliştii, antrenaţi de Florin Nini, au reuşit să mai reducă din diferenţă. S-au impus în al doilea act cu 26-21. La revenirea pe parchet, medieşenii au dus scorul la un nesperat 62-50.

Jucătorii Energiei nu au renunţat la luptă. Gorjenii au înscris 10 puncte fără să primească vreunul, suficient cât să-şi treacă în cont sfertul trei, cu 22-21. În ultimele zece minute, jucătorii celor două echipe au excelat în aruncări de la distanţă, iar Darby Junior a reuşit un slam dunk, care a menţinut suspansul până în ultimele secunde.

Marcel Ţenter a gândit perfect finalul de meci, iar Gaz Metanu Mediaş s-a impus cu 85-84 şi aşteaptă, cu încredere, manşa retur. Sârbul Dalibor Djapa, finalist în ultima ediţie a Cupei în tricoul celor de la U Mobitelco Cluj, a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 23 de puncte.