CICLISM. Rezultat de excepție pentru Edi Grosu

SPORT CICLIST

Sportivul de 21 de ani a confirmat forma bună prin care trece și se anunță principala speranță a ciclismului Românesc. După ce vineri s-a impus în prima etapă, desfăşurată între Tallin şi Tartu, în lungime de 192 kilometri, Grosu a terminat pe poziția secundă etapa a doua desfășurată în jurul orașului Tartu.

Rutierul de la Vini Fantini, Nippo De Rosa, a terminat cursa pe prima poziție a clasamentului general cu un avans de șase secunde în fața polonezului Kurek.

Brașoveanul a câștigat și în clasamentul pe puncte și în cel al rutierilor sub 23 de ani. În urma victoriei obţinute în Turul Estoniei, Eduard Grosu a făcut un salt important și în ierarhiile internaţionale, unde a reușit astfel, să se califice pentru Campionatul Mondial de şosea de la Ponferrada din Spania, din 21-28 septembrie și a contribuit prin punctajul său şi la prezenţa unui alt rutier român în proba de fond.