Corona Braşov, calificată în sferturile de finală ale Cupei EHF

HANDBAL-2

Corona a câştigat duelul european cu HCM Roman şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei EHF. Învinse în manşa tur cu 22 la 21, handbalistele antrenate de Bogdan Burcea au început perfect şi conduceau în minutul 15, cu 7 la 3. A urmat însă o replică a moldovencelor, care au înscris de trei ori, fără să primească vreun gol.

Cristina Zamfir a marcat de patru ori pentru braşovence, care s-au distanţat din nou pe tabelă. La pauză, scorul era 13 la 8 pentru gazde. Susţinute frenetic din tirbună, ardelencele au continuat să controleze meciul şi în actul secund. Deşi Romanul a reuşit să se apropie, la un moment dat, la două goluri, braşovencele au revenit şi au câştigat în final cu 26 la 21. Cristina Zamfir a încheiat meciul cu 11 goluri, în timp ce de la Roman s-a remarcat Glibko, autoare a 9 goluri.

Vineri, de la ora 18:30, în direct la Digi Sport 2, HCM Roman şi Corona Braşov se vor întâlni din nou, în Liga Naţională.