Final în Turul Sibiului

TUR SIBIU

Ultima etapă, a patra, desfăşurată duminică a fost adjudecată de italianul Davide Vigano, rutierul celor de la Androni Giocattoli. Mihaylov a fost urmat în ierarhia finală de italienii Francesco Gavazzi şi Alex Turrin. Primul român a fost Serghei Ţvetcov, pe locul 17, la 13 min. 04 secunde de învingător.

Pe echipe, primul loc a fost ocupat de polonezii de la CCC Sprandi, urmaţi de Parkhotel Valkenburg şi de Androni Giocattoli. Tuşnad Cycling Team a ocupat locul 9, iar echipa naţională a României a ocupat penultima poziţie 18.

Cel mai bun rutier român a fost Serghei Ţvetcov, cel mai bun căţărător a fost cehul Daniel Turek, cel mai bun sprinter românul Daniel Crista, iar trofeul pentru cel mai bun tânăr ciclist a revenit italianului Marco Tecchio.

Ultima etapă a fost câştigată de italianul Davide Vigano, urmat de compatriotul său, Mateo Malucelli, dar şi de românul Eduard Grosu sosiţi în acelaşi timp cu învingătorul.