FOTBAL. FC Brașov rămâne în coada clasamentului

FOTBAL FC BV 221013

La Chiajna oaspeţii au trimis de două ori în barele porţii adverse, iar Romeo Surdu a ratat un penalty în final.
Galben-negrii au avut prima ocazie importantă la mijlocul primei reprize, atunci când Cristi Ionescu a nimerit bara din lovitură liberă.

Chiajna putea deschide scorul prin Serediuc, însă mijlocaşul gazdelor l-a luat la ţintă pe Străuţ, aflat pe linia porţii. Golul a venit de la Neluţu Roşu în urma unei erori a lui Mutu. Oaspeţii au alergat după egalare, în repriza a doua, însă Surdu a nimerit transversala după ce a rămas într-o poziţie ideală în faţa porţii.

Portarul Râmniceanu a fost eroul Concordiei, în final. FC Braşov a primit penalty pentru un henţ în careu, dar Râmniceanu a intuit traiectoria şutului trimis de Surdu şi şi-a salvat echipa. În etapa următoare, FC Braşov va juca pe teren propriu cu Steaua. Meciul va avea loc dumincă, 27 octombrie, de la ora 21:30 şi este transmis, în direct, de DigiSport 1.

Concordia Chiajna va întâlni Dinamo, în deplasare.