HANDBAL. Corona Braşov a câştigat derby-ul cu HCM Baia Mare

CORONA BM

Împinse de la spate de public, braşovencele au dominat prima repriză şi la pauză au condus cu 18 la 14. Nici la reluare HCM nu a fost capabilă să redreseze situaţia. Corona a avut şi 10 goluri avantaj, 29-19 (min 45) şi a incheiat partida cu un dans pe teren. S-a terminat 32 la 26 pentru ardelence, care au revenit pe locul 3 in Liga Nationala., iar diferenţa dintre HCM Baia Mare şi CSM Bucureşti s-a mărit la puncte, cu 63 in dreptul campioanei.

"A fost un meci mai deosebit am încercat să trec peste emoţii a fost superb ne-am bucurat de fiecare reuşită", Oana Bondar -jucătoare Corona Braşov.

"De fapt azi nouă nu ne-a mers nimic. Felicităm echipa gazdă, au jucat fantastic mult mai dezinvolt. Nouă nu ne-a ieşit absolut nimic azi", Paula Ungureanu - jucătoare HCM Baia Mare.

După înfrângerea de la Braşov, HCM Baia Mare a ajuns la sase puncte în spatele liderului CSM Bucureşti.