HANDBAL. Începe finala în trei

HANDBAL CORONA-4

Primul şi probabil cel mai important test este cel de miercuri, când la Braşov, Corona întâlneşte HCM Baia Mare. În acest sezon, singura înfrângere a băimărecelor a venit tocmai în Sala Sporturilor, în turul campionatului, unde Corona a câştigat cu 29 la 27.

"A fost un sezon plin şi foarte greu, ne dorim foarte mult să facem un meci bun şi să îl putem şi câştiga, am depus un efort extraordinar în acest campionat şi dorim ca la sfârşit să luăm medalia cea mai strălucitoare", a spus Camelia Balint Hotea - jucătoare Corona Braşov.

În ultima confruntare directă, HCM Baia Mare s-a impus clar, cu 32 la 21, în semifinala Cupei României.

"Ne-am câştigat dreptul de a fi în acestă finală. Avem tot dreptul să aspirăm la titlul de campioană şi vom face tot ce ne stă în putinţă să împlinim acest obiectiv", a afirmat Bogdan Burcea - antrenor Corona Braşov.

Alături de Corona şi Baia Mare în lupta pentru titlu se poate implica şi Dunărea Brăila, fetele de la Dunăre pornind însă cu şansa a treia.

Partida Corona Braşov - HCM Baia Mare începe miercuri, 14 mai de la ora 18.45 şi este transmisă în direct de DigiSport.