HANDBAL. Victorie lejeră pentru Corona

HANDBAL CORONA

O singură repriză au rezistat handbalistele de la malul mării sub Tâmpa, timp în care elevele antrenate de Ion Crăciun au condus cu 3 goluri la jumătatea primului act și chiar au încheiat primele 30 de minute în avantaj, scor 15-14. La reluare însă, gazdele au egalat rapid și au trecut la cârma jocului, punctând pe banda rulantă, astfel că după 10 minute scorul era 20-15 pentru Corona.

Constănțencele au reușit primul gol al reprizei secunde abia în minutul 11, iar problema învingătoarei nu s-a mai pus până la final. De la gazde Cristina Zamfir a încheiat jocul cu 8 reușite Camelia Hotea cu 7, în timp ce pentru Constanța, Andreea Enescu și Larisa Tamaș au înscris fiecare de 7 ori.

Corona Brașov s-a impus cu 33-25, iar etapa viitoare întâlnește, tot pe teren propriu Mureșul Tg Mureș