HOCHEI. Calificare în semifinale

HOCHEI CORONA-2

Elevii lui Jerry Andersson au câștigat duelul cu maghiarii cu scorul de 2 la 1 la general după ce Debrcen a câștigat primul meci al seriei. Vineri, brașovenii s-au impus cu 5 la 0 la capătul unui joc controlat de la un cap la altul. Zsok, Saluga de două ori, Hietamaki și Fodor au marcat golurile victoriei pentru gazde.

Sâmbătă, în jocul decisiv pentru calificare, galben-albaștrii au avut o partidă mult mai dificilă. Debrecen a deschis scorul dar brașovenii au marcat de două ori până la prima pauză prin Petreș și Saluga. Oaspeții au egalat la doi în superioritate iar golurile lui Molnar și Kaskov au dus scorul la 3 - 3 la jumătatea reprizei secunde. Ultimele două minute ale perioadei au fost decisive pentru soarta jocului. Filip și Virag au punctat pentru 5 la 3, scor cu care s-a terminat partida.