HOCHEI. Corona, victorie imensă în Ungaria

SPORT HOCHEI-1

Prima perioadă a fost una echilibrată cu o posesie mai bună din partea maghiarilor, dar cu ocazii de partea braşovenilor. Actul secund a adus două goluri într-un interval de 32 de secunde. Prima dată a înscris Virag pentru oaspeţi, pentru ca Jabornik să egaleze imediat pentru Dab.

Golul victoriei a fost marcat de Peter Robert în minutul 48 după un şut a lui Nagy Csaba. De menţionat că pe final, braşovenii au evoluat aproape două minute cu doi oameni în minus pe gheaţă, după o serie de decizii discutabile ale brigăzii de arbitrii, dar paradele de excepţie ale lui Poloc, au adus o victorie meritată pentru braşoveni.

A doua partidă din serie va avea loc în acestă seară, tot în Ungaria, pentru ca mai apoi, semifinala să se mute la Braşov, pentru meciul 3. Acesta este programat duminică de la ora 19:00. În celălalt duel din semifinale, slovacii de la Nove Zamky conduc cu 1 la 0, după victoria cu 4 la 2 din primul meci.