Performanțe istorice pentru Edi Grosu

GIRO CICLISM

Sportivul născut la Zărnești a reușit cel mai bun rezultat din istoria participărilor românești într-u mare tur, după ce a încheiat etapa cu numărul 13 pe locul 5. Edi a fost aproape chiar de podium într-o etapă câștigată la sprint de italianul Sacha Modolo. De remarcat că în etapa a 10-a, Grosu a terminat pe locul 12. Dacă locul din clasamentul general nu este impresionant, Edi punctează în clasamentul sprinterilor, clasându-se pe poziţia 159 la peste 4 ore de liderul Alberto Contador

După 16 runde disputate, rutierul format la Torpedo Zărneşti este pe locul 11 cu 55 de puncte acumulate. La prima participare întrun mare tur, ciclistul de la Nippo Vini Fantinni mai poate încerca să își îmbunătățească rezultatele în etapele 17 și 21, cele în care sunt cele mai mari șanse ca învingătorul să se decidă la sprint.