S-au impus la sărituri cu schiurile

SARITURI SCHIURI

Competiţia a fost dominată de sportivii de la CCS Dinamo Râşnov care s-au impus şi pe echipe şi la individual. Întrecerea pe echipe, desfăşurată pe suprafaţă sintetică, a fost dominată de gazde care s-au impus prin evoluţiile bune ale lui Iulian Pâtea, Eduard Török, Radu Păcurar.

Pe locul secund s-au situat cei de la CSS Braşovia în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de CSS Dinamo Braşov. În concursul individual, desfăşurat pe trambulina mare de 100 de metri, s-a impus Eduard Torok, cu o săritură de 97,5 m. Sportivul de la CSS Dinamo Râşnov a fost la doar trei metri de recordul trambulinei, dar cu cele 256 de puncte strânse s-a impus în faţa lui Iulian Pâtea, coechipierul său de la CSS Dinamo Râșnov cu 232 puncte. Al treilea în ierarhie a fost Sorin Mitrofannde la CSS Brașovia, după ce a adunat 225.5 puncte.