Victorie pentru România

HOCHEI

Tricolorii au trecut cu 8 la 1 de reprezentativa Olanadei după un meci fără emoţii pentru elevii lui Cornel Chiriţă şi Laszlo Kovacs. Tinerii hocheişti s-au apărat exact, iar pe contra-atac atacanţii români au făcut diferenţa. Sandor şi Rokaly au reuşit câte o dublă în primele 40 de minute iar Andrei Vasile a reuşit cel mai frumos gol al meciului cu un şut de la linia albastră. În ultima parte Eduard Căsăneanu, Haraga şi încă odată Rokaly au punctat pentru tricolori.

"Mă aşteptam să câştigăm, au avut emoţii în prima repriză băieţii nu au patinat foarte bine dar în repriza a doua şi a treia s-au descurcat de minune", Laszlo Kovacs - antrenor secund România.

Cinci jucători de la Corona Braşov fac parte din lotul României doi dintre ei au reuşit să înscrie în poarta olandezilor: Andrei Haraga şi Andrei Vasile.

În acestă seară de la ora 20:30 România evoluează în cel de al doilea meci de la Campionatul Mondial contra celor reprezentativei Lituaniei în Patinoarul Olimpic.

Redactor: Adrian Susanu
Operator: Mihai Stan