Baschet. Jucătorii echipei U Mobitelco i-au stors de „energie" pe cei din Rovinari

270114 baschet

Elevii lui Dorin Pintea s-au aflat în permanenţă la conducere în primele trei sferturi, iar înainte cu 10 minute de final aveau 5 puncte avantaj, scor 54-49. Din nefericire, în ultimul sfert al meciului, jucătorul Energiei Rovinari, Dalibor Djapa, a suferit o accidentare gravă la genunchiul drept, iar partida a fost întreruptă minute bune.

La reluare, gazdele au recuperat punct cu punct şi au preluat conducerea până pe final. La fel ca în partida cu CSM Oradea din etapa trecută, baschetbaliştii de la U Mobitelco au avut nervii tari în ultimele secvenţe ale jocului şi au reuşit să se impună cu 72-70.

Formaţia clujeană a ajuns la a zecea victorie în campionat, totalizând 25 de puncte în clasamentul Ligii Naţionale.