Fotbal. Duel CFR Cluj - Universitatea, la Cupa Africii

fotbal

Cei doi au prins puţine minute la echipele lor de club în prima jumătate a sezonului. Din cauza unor probleme cu viza, jucătorul din Burkina Faso, Narcisse Bambara a evoluat în doar două partide de campionat pentru "U", cu Gaz Metan Mediaş şi Ceahlăul Piatra Neamţ.

Congolezul Dore a strâns 560 de minute în tricoul CFR-ului, în 6 meciuri de campionat şi 3 de Cupa României şi a marcat o singură dată. Ambii vor rata prima parte a pregătirii de iarnă cu echipele de club la care activează, urmând a ajunge la Cluj în cursul lunii februarie.

Cupa Africii pe Naţiuni se află la a 30-a ediţie, care se va desfăşura în Guineea Ecuatorială, în perioada 17 ianuarie - 8 februarie. Deţinătoarea trofeului este Nigeria, care a trecut în finala de acum doi ani de Burkina Faso, cu scorul de 1-0