Fotbal. Petrolul a trecut cu 3-0 de echipa din Liga a III-a, Unirea Jucu

fotbal

Divizionara a treia a avut însă un start mai bun şi a ratat o ocazie uriaşă, dupa trei minute de joc. La jumătatea reprizei, Astafei a marcat primul gol în tricoul Petrolului. Până la pauză a fost 2-0 pentru ploieşteni, după ce congolezul N'Koyi a făcut şah-mat apărarea adversă de unul singur. In partea secunda, acelaşi N'Koyi a creat faza în urma căreia Astafei şi-a trecut în cont dubla. Atacantul african a lovit încă o dată transversala, iar Unirea Jucu - Petrolul s-a terminat 0-3.

"Cred că a fost un meci foarte bun pentru noi şi ne dă moral pentru viitor", a afirmat Victoraş Astafei, de la Petrolul.

"E o clarificare în Cupă, e şi un obiectiv al nostru, având în vedere că sunt 4 paşi, până câştigarea Cupei, am antrenat şi mentalitatea de învingători", a afirmat antrenorul Gheorghe Mulţescu.

După calificarea în optimile Cupei României, pentru Petrolul urmează un meci în campionat, pe terenul celor de la Viitorul.