Fotbal. Universitatea Cluj a pierdut calificarea

meci dinamo u

Pe arena din Ştefan cel Mare, Cepellini a prins un şut frumos, dar pe lângă poarta lui Marc. După pauză, Dolha a fost pe fază la şutul lui Bilinski. Stojanovic a trecut si el pe langa sansa de a deschide scorul pe final. Bosniacul Jovanovici a avut la rândul său şansa de a pune punct partidei în timpul regulamentar. După ratarea lui Kovacs din finalul prelungirilor, s-a ajuns la loviturile de departajare. Ambii portari, Marc şi Dolha, au fost în formă. Ultimul cuvânt l-a avut Vali Lazăr care a marcat pentru 3-2 şi a trimis-o astfel pe Dinamo în semifinalele competiţiei.

"Emoţii destul de mari, important este că am reuşit să ne calificăm. Am ştiut ce avem de făcut, am câştigar chiar dacă am făcut-o la loteria penalty-urilor. Este o calificare muncită", a spus Ionel Dănciulescu, antrenorul echipei Dinamo.

"Ne-am fi dorit foarte mult să ajungem în semifinale. Ar fi însemnat foarte mult pentru istoria clubulu", a spus antrenorul studenţilor, George Ogăraru.

În penultimul act al Cupei Ligii, este calificată şi formaţia Pandurii Târgu Jiu.