Francois Delecour a câştigat Raliul Transilvaniei

TRANSILVANIA RALLY

Ultima probă specială a confruntării de la poalele Feleacului a putut fi urmărită în transmisiune directă pe Digi Sport si a fost câștigată de tânărul pilot Simone Tempestini. Acesta a fost urmat în clasamentul specialei de Szabo Gergo. Cei doi au fost despartiti de 2,1 secunde.

Bronzul specialei a intrat în posesia lui Edwin Keleti, după una dintre cele mai strânse lupte din această etapă. Podiumul i-a adus clujeanului poziția a doua în clasamentul Transilvania Rally. Pe locul al treilea, la finalul celor două zile de concurs, s-a clasat Dan Gîrtofan. Manfred Stohl, campionul mondial al grupei N din 2000, a încheiat competiția clujeană abia pe poziția a cincea.

Următoarea etapă a campionatului național de raliuri va avea loc la Bacău, în perioada 25-26 iulie.