Handbal. Calificare lejeră în "sferturile" Cupei EHF, pentru "U" Jolidon

handbal

Avantajul de 12 goluri obţinut în meciul tur, le-a făcut pe clujence să abordeze relaxate returul cu Cankaya Beledyesi, din Sala Sporturilor "Horia Demian". Greşelile din jocul "studentelor" au făcut ca prima repriză să fie una echilibrată, încheiată nedecis, scor 13-13.

Partea secundă a fost un adevărat galop de sănătate pentru trupa antrenată de Horaţiu Paşca, chiar şi fără aportul celor mai experimentate jucătoare, Mihaela Ani Senocico, Simona Vintilă şi Florina Chintoan, care nu au evoluat niciun minut pe durata întregului meci.

În aceste condiţii, Laura Popa a fost cea mai bună marcatoare a jocului, cu 9 reuşite, scorul final fiind net în favoarea clujencelor, 32-23.

Alături de "U" Jolidon, în sferturile de finală ale Cupei EHF s-au mai calificat trei echipe din Rusia, două din Danemarca şi câte una din Germania şi Ungaria.