Victorie mare pentru Gică Hagi. Viitorul Constanţa a câştigat cu 2-1 în faţa echipei Dinamo Bucureşti

Hagi

Ţucudean a deschis scorul în debutul partidei pentru gazde. Echipa lui Gică Hagi a fost la un pas de egalare, însă Benzar a şutat în bară.

După pauză, Dinamo a încercat să conserve rezultatul şi a plătit scump. Jucătorul adus din Liga a III, Ionuţ Cioinac, şi-a trimis mingea în propia poartă după o respingere a portarului Naumoviski.

În ultimele minute, acelaşi Cioinac l-a faultat în careu pe Mitriţă şi arbitrul a dictat penalty. Larie a transformat, iar Viitorul a câştigat cu 2 la 1 în Ştefan Cel Mare.

Flavius Stoican antrenor Dinamo Bucureşti: "Nici cel mai mare duşman al nostru nu se gândea că putem să pierdem acest meci".

Gheorghe Hagi finanţator Viitorul Constanţa: "Ffericit, fericit! Victorie mare pe terenul unei campioane, unde s-a scris tradiţie. Suntem mândri! E o onoare, o fericire pentru noi enormă!".

Dinamo îşi poate lua revanşa în faţa fanilor, în derbyul cu Steaua, transmis în direct pe Digi Sport 1, pe 1 martie.

editor web: Anca Medrea