BASCHET. Victoria care i-a urcat pe locul doi. SCM U Craiova - Mornar, 75 - 63

290115 victorie mornar

Echipa masculină de baschet SCM U Craiova a câştigat ultimul meci din grupa B a Ligii Balcanice.

Oltenii au trecut, pe teren propriu, de formaţia Mornar din Muntenegru, cu scorul de 75 - 63 şi au încheiat grupa pe locul doi. Craiovenii au luat un avans considerabil încă din primul sfert când au condus cu 24 - 9. Sfertul doi a aparţinut oaspeţilor, dar la pauza mare trupa lui Mandic a intrat cu o diferenţă de şapte puncte, 38 - 31. Şi în partea a doua, Bureau şi compania au reuşit să-şi păstreze cadenţa, mai mult, ei au mărit diferenţa cu fiecare minut scurs. Astfel, la final s-au impus la 12 puncte distanţă de Muntenegru şi astfel, la meci direct, au reuşit să termine pe doi. De altfel, atât Craiova, pe locul doi, cât şi Mornar, aflată pe locul trei, s-au calificat în faza următoare, Top 8. Grupa B a fost câştigată de Kozuv, iar Sigal Priştina a ocupat locul patru. Cei mai buni marcatori au fost Bureau cu 20 de puncte şi Micic cu 16. În faza următoare a competiţiei, echipele de pe locurile doi şi trei în grupa B se împerechează cu formaţiile de pe locurile 1 şi 4 din grupa A.