Fără victorie în campionat, în 2014

200114 fara victorie

Baschetbaliștii de la SCM U Craiova rămân fără victorie în campionat, în acest început de an.

Au cedat din nou în Ardeal, de această dată la Târgu Mureș, cu scorul de 75-88, însă și în aceste condiții, rămân pe un loc de play-off. În formulă completă, față de ultima partidă din Liga Balcanică, oltenii și-au adjudecat primul sfert, 25-21. Gazdele au echilibrat jocul, iar la pauză au intrat cu un avans de 2 puncte, 42-40. De la cabine, oltenii au ieșit mult mai temători și au cedat inițiativa. Mureșenii, prin lituanianul Peciukas, în zi bună, au preluat inițiativa și nu au mai cedat până la final. Lituanianul a fost de fapt cel mai bun om al meciului, marcând 22 de puncte, în timp ce, de la craioveni, Bogdan Popescu a marcat 16. Pentru olteni urmează, la mijlocul acestei săptămâni, o deplasare în Bulgaria, pentru meciul din Liga Balcanică contra celor de la Livski. În campionat, trupa lui Milan Nisic va juca tot în deplasare la București, împotriva celor de la Steaua, echipă în fața căreia a pierdut în Sala Polivalentă, în toamnă.