HANDBAL. Victorie la ultimul joc din sezonul regulat. SCM Craiova - Corona Braşov, 28 - 27

handbal

Handbalistele de la SCM Craiova au încheiat ieri sezonul regulat cu o victorie la limită, scor 28 - 27, la pauză 19 - 16, obținută pe teren propriu în fața vicecampioanei Corona Brașov, formație antrenată de craioveanul Bogdan Burcea

Oltencele au controlat prima repriză, în care au avut chiar şi un avans de cinci goluri. În partea a doua, oaspetele au echilibrat disputa şi la mijlocul reprizei secunde au trecut pentru prima dată în avantaj. Finalul a fost din nou al trupei din Bănie, care şi-a adjudecat victoria. Cele mai bune marcatoare din tabăra oltencelor, au fost Tiron cu 10 reuşite, Cioaric - şapte şi Tănăsie - cinci goluri.

Oltencele au terminat sezonul regulat pe patru cu 52 de puncte şi vor juca în play-off cu HCM Roman. Primul meci va avea loc marţea viitoare în Moldova, urmând apoi să joace la Craiova pentru calificarea în careul de aşi.

La finalul disputei, antrenorul oaspetelor, craioveanul Bogdan Burcea, a avut numai cuvinte de laudă la adresa fostei sale echipe.