Handbalistele de la SCM Craiova au fost la un pas să producă surpriza

060114 handbal

Handbalistele de la SCM Craiova au fost aproape să producă surpriza campionatului, pe terenul vicecampioanei HCM Baia Mare, într-un meci restanţă din etapa a noua.

Elevele lui Carmen Amariei au condus ostilităţile timp de 28 de minute, având în minutul 22 un avans de cinci goluri, scor 11-6. Din acel moment, încurajate frenetic de suporteri, dar şi cu ajutorul arbitrilor, gazdele au revenit în joc, iar la cabine au intrat în avantaj, scor 13-12. Oltencele nu şi-au revenit nici după pauză, reuşind doar un gol în primele zece minute ale părţii secunde, permiţând gazdelor să se ducă la o diferenţă de şapte goluri. În ultimele 20 de minute, craiovencele au echilibrat jocul, iar la final au cedat la o diferenţă de doar două goluri, scor 25-27.

Pentru echipa antrenată de Amariei urmează sâmbătă o partidă foarte importantă pe teren propriu, cu CSM Bucureşti, echipă ce în această iarnă şi-a adus o triplă campioană mondială la echipă.

Chiar dacă în acest moment sunt pe locul opt, la şapte puncte de play-off, craiovencele vor să lupte până în ultima etapă pentru a prinde primele şase poziţii.