Înfrângere categorică pentru baschetbaliştii din Bănie

041114 BASCHET

În direct, la Digi24 Craiova, echipa de baschet SCM „U” Craiova a suferit prima înfrângere de pe teren propriu din actualul sezon al Ligii Naţionale. Craiovenii au fost învinşi de BCM „U” Piteşti, cu scorul de 92-81, într-o partidă contând pentru etapa a cincea.

Oaspeţii au condus ostilităţile de la un capăt la altul, oltenii fiind în permanenţă într-o cursă de revenire. După ce au avut şi 17 puncte în sfertul doi, piteştenii s-au văzut egalaţi la 61, cu zece minute înainte de finalul jocului, dar forma bună la aruncările de trei puncte a pus capac elevilor lui Mandici, care nu au mai putut întoarce scorul. Cei mai buni marcatori ai Craiovei au fost Krstanovic, cu 26 de puncte, şi Bureau, cu 22, în timp ce de la oaspeţi, Ross a marcat 25 de puncte.

Craiovenii speră să se revanşeze în următoarea etapă, vineri, la Timişoara, cu BC, de la ora 18:00, în direct la DigiSport.