Înfrângere în derby pentru baschetbaliştii craioveni

101013 BASCHET

Echipa de baschet SCM Universitatea Craiova a pierdut derby-ul cu Steaua din etapa a doua a campionatului Ligii Naţionale cu scorul de 66-70, deşi a avut în sfertul trei şi un avans de 14 puncte. Peste 3.500 de spectatori au fost prezenţi în Sala Polivalentă, în speranţa că vor vedea o victorie a favoriţilor.

După primul sfert, craiovenii aveau 26-14, iar la pauză mare conduceau cu 42-31. Finalul a fost însă unul de coşmar pentru olteni. Craiovenii au ratat din toate poziţiile, în timp ce steliştii au înscris la fiecare atac, fapt ce a dus la un succes al lor în Bănie, deşi nimeni nu le dădea şanse.

În jocul cu Steaua, oltenii nu au putut miza, pe lângă mai vechii accidentaţi Drăguşin şi Kovac, nici pe Hallik şi Seals.

Sâmbătă, craiovenii se vor deplasa la Constanţa, pentru meciul cu Farul, o misiune mult mai uşoară, deoarece marinarii au o echipă formată numai din români. După primele două etape, jucătorii de la Farul au marcat doar 79 de puncte, în schimb au primit 218.