Ivan s-a făcut mare

181115 ivan s-a facut mare

Atacantul a intrat în minutul 86 al amicalului cu Italia

Atacantul Craiovei Andrei Ivan a debutat marţi seara, în naţionala mare, în amicalul disputat în deplasare, în Italia, încheiat 2-2. Vârful, de nici 19 ani, a fost introdus pe teren în minutul 86, în locul lui Stancu şi a fost protagonistul unei faze, când a centrat perfect în careul gazdelor. Ivan nu a apucat să joace nici un minut până acum la naţionala de tineret însă în stagiul de 10 zile al reprezentativei conduse de Anghel Iordănescu a impresionat şi are şanse mari să mai fie chemat şi pentru următoarele acţiuni.

Ivan nu a fost singurul jucător al Craiovei care a evoluat la naţională în această săptămână. Africanii Kay şi Rocha au pus şi ei umărul naţionalei Insulelor Capului Verde, la victoria din preliminariile CM. Totuşi, absenţa celor doi îi dau bătăi de cap lui Săndoi, acesta urmând a decide abia în ziua meciului de vineri, cu Chiajna, dacă îi va folosi sau nu în acest joc important.

Pentru meciul cu Chiajna, mijlocaşul Alexandru Mateiu este suspendat pentru patru cartonaşe galbene.