La un pas de o nouă finală. Craiova are 2-0 după primele două meciuri cu Zalău

310314 volei

Echipa de volei masculin a clubului SCM Universitatea Craiova a luat o opţiune serioasă în accederea în finala campionatului, pentru al doilea an consecutiv. Oltenii lui Dănuţ Pascu au 2-0 la general și merg la Zalău pentru o victorie în cele două partide ce vor avea loc în Ardeal.

Dacă vor pierde, partida decisivă va avea loc la Craiova, lunea viitoare, în direct la Digi24 Craiova. Craiovenii au invins vineri, cu 3-1, la capătul unei partide spectaculoase. Primele două seturi au fost câștigate la 21 şi 26. Setul trei a fost dominat şi câştigat de echipa oaspete, la 18. În setul patru, craiovenii, ajutaţi şi de cei peste 1.500 de suporteri, s-au impus 25-23. Sâmbătă se așteptau la un meci mult mai greu. Oltenii au defilat pe teren și au câştigat în numai trei seturi, 25-20, 25-17, 25-21. În cea de-a doua semifinală, Constanta are la fel, 2-0, la meciuri cu Dinamo și mai are nevoie de un singur succes în următoarele trei meciuri, pentru a cincea finală cosecutivă.