Oltenii au pierdut meciul tur din Cupa CEV

031215 volei

Craiova - Olympiakos, 2-3

Voleibaliştii de la SCM U Craiova au pierdut meciul tur din optimile de finală ale cupei CEV, de pe teren propriu, cu grecii de la Olympiakos, scor 2-3, iar şansele de a merge mai departe în competiţie sunt foarte mici. Oaspeţii au început bine jocul şi au adjudecat primul set la 21. Oltenii au revenit şi au controlat autoritar setul secund, pe care l-au câştigat la 16. Parţialul trei a revenit, din nou, oaspeţilor care s-au impus la 19. Craiova a egalat la doi, după cel mai echilibrat set, încheiat cu 25-22. În decisiv, cele două echipe au mers cap la cap până la 9, când craiovenii nu au ştiut să profite de eliminarea unui jucător grec, iar oaspeţii au câştigat la 12.

La oaspeţi evoluează şi internaţionalul român Andrei Spânu, cel care până în vară a evoluat la Constanţa.

Returul va avea loc peste două săptămâni, în Grecia. Peste o mie de suporteri au asistat la acest meci, printre aceştia şi două grupuri de studenţi greci: unii fani ai lui Olympiakos, care şi-au încurajat echipa, iar alt grup de suporteri ai rivalei Panatinaikos. Aceştia din urmă au susţinut Craiova şi au scandat împotriva conaţionalilor.