Pe urmele lui Bruce Lee. 14 medalii au fost câştigate la C.E din Bulgaria

210515 ARTE MARTIALE

Urmaşi lui Bruce Lee, se regăsesc în Craiova. Clubul Sportiv, Wu Quan -Li, în traducere ''Forţa celor cinci pumni",a dat lovitura la prima ediţie a Campionatelor Europene, de Wing Chun Kung Fu.

Treisprezece sportivi din Bănie, alături de unul din Baia Mare şi trei din Sibiu, au reprezentat România, la competiţia ce a avut loc în perioada 13-18 mai, în Bulgaria la Stara Zagora. Paisprezece medalii, dintre care şase de aur, trei de argint şi cinci de bronz, a fost zestrea cu care au revenit în ţară.

Andrei Gheonea,a avut o evoluţie de excepţie, încununată cu trei medalii. Aurul l-a obţinut la manechinul de lemn,specialitatea lui numărul unu.

La competiţie au participat peste 600 de sportivi din 12 ţări. România a încheiat competiţia pe locul secund, la număr de medalii, după Rusia, ţară ce a fost reprezentată de 90 de luptători.